Uusi toiminnanjohtaja aloittaa syksyn alussa

Suomen Historiallisen Seuran toiminnanjohtajaksi valittiin aate- ja oppihistorian dosentti Sari Aalto. Hän aloittaa työt 1.9.2023 Julia Burmanin jäätyä eläkkeelle. Dosentti Sari Aalto on historiantutkija, jolla on vankka kokemus yhdistystoiminnasta ja projektien hallinnasta. Hän pitää sivistyksen puolustamista ja tutkitun tiedon välittämistä tärkeänä toimintana ja haluaa olla kehittämässä SHS:n toimintaa ja vahvistamassa historiantutkimuksen asemaa suomalaisessa yhteiskunnassa. SHS hallitus toivottaa Sari Aallon tervetulleeksi SHS:n toimistoon toiminnanjohtajaksi.

Sari Aalto, Suomen Historiallisen Seuran toiminnanjohtaja 1.9.2023 alkaen.
Kuvaaja Nauska.

Bookmark the permalink.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *